top of page

Piersi

          Wiele kobiet źle się czuje z rozmiarem swoich piersi. Niestety rzutuje to na zaburzoną samoocenę i kompleksy, które niekiedy utrudniają codzienne funkcjonowanie. W literaturze istnieje wiele dowodów na to, że operacje piersi poprawiają samoocenę i poczucie pewności siebie.

 

„Aesthetic breast augmentation results in significant improvement in women's body satisfaction and self-esteem.”

Saariniemi et al. The effects of aesthetic breast augmentation on quality of life, psychological distress, and eating disorder symptoms: a prospective study. Aesthetic Plast Surg. 2012 Oct;36(5):1090-5.

 

          Obecne trendy w chirurgii plastycznej i wiedza dotycząca dobierania implantów piersiowych (która w ostatnich latach została bardzo dobrze usystematyzowana) kładzie olbrzymi nacisk na zachowanie naturalnych proporcji i wybór implantów indywidualnie dobranych

do anatomii pacjenta.

           Część pacjentek oczekuje tego, że ich piersi po zabiegu będą wyglądały naturalnie bez użycia implantów. Dlatego co raz częściej kobiety decydują się na powiększenie piersi własnym tłuszczem.

           Innym problemem dotyczącym piersi jest utrata jędrności wraz z wiekiem i opadanie (ptoza). Wówczas rozwiązaniem jest podniesienie piersi (mastopeksja), która może być przeprowadzona z zachowaniem objętości, lub z powiększeniem implantami.

          Jest również rzesza pacjentek, które cierpią z powodu przerostu piersi. Wbrew powszechnej opinii, że duże piersi są symbolem seksualności i płodności, kobiety z przerośniętymi piersiami cierpią z powodu bólów kręgosłupa, a także zmian skórnych w fałdach podpiersiowych. Takie pacjentki wymagają operacji zmniejszania piersi, która znacząco wpływa na poprawę jakości życia i codzienne funkcjonowanie.

Powiększenie piersi

Powiększanie piersi implantami jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji z zakresu chirurgii plastycznej. Polega ona na umieszczeniu implantów silikonowych wewnątrz piersi, poprawiając ich kształt

i proporcje kobiecej sylwetki. Implant najczęściej umieszczany jest

pod gruczołem piersiowym i częściowo pod mięśniem piersiowym większym. Technika ta (dual-plane) jest od wielu lat stosowana i jest najlepiej przebadaną metodą powiększania piersi. Odpowiednie planowanie operacji, umiejscowienie cięcia i specjalna technika zamykania ran pozwala na ukrycie blizny dokładnie w bruździe podpiersiowej.

Kluczowym elementem planowania operacji jest dobór implantów pasujących do sylwetki pacjentki, co pozwala na osiągnięcie efektu naturalnie wyglądających piersi. Do prawidłowego wyboru implantów niezbędna jest konsultacja, podczas której chirurg poznaje oczekiwania pacjentki oraz wykonuje pomiary, które warunkują wybór implantów. Podczas konsultacji jest również możliwość przeprowadzenia wizualizacji 3D.

Lipofiling piersi

Niektóre pacjentki z małymi piersiami, które nie są przekonane

do wszczepienia implantów, mogą się zdecydować na wykonanie lipofilingu. Jest to przeszczep własnej tkanki tłuszczowej w piersi. Należy jednak pamiętać, że wykonując taki zabieg możemy piersi jedynie ujędrnić, lub powiększyć maksymalnie o rozmiar jednej miseczki.

Jeżeli pacjentka oczekuje większego powiększenia, powinna rozważyć powiększenie piersi implantami.

 

Lipofiling piersi doskonale sprawdza się jako uzupełnienie powiększania piersi implantami (np. w przypadku symetryzacji, lub jako hybrydowa operacja powiększania piersi)

Copy of Copy of Copy of Copy of Untitled-2.png
Copy of Copy of Copy of Copy of Copy of Untitled-3.png

Podniesienie piersi

Na podniesienie piersi decydują się najczęściej pacjentki po karmieniu piersią lub po masywnej utracie masy ciała, u których piersi ulegają ptozie, czyli opadnięciu. Objawia się to tym, że dolny biegun piersi znajduje się poniżej fałdu piersiowego i obniża się poziom, na którym znajdują się brodawki. W zależności od stopnia ptozy, piersi takie mogą wymagać podniesienia, co wiąże się z cięciem wokół oraz poniżej otoczki. W zależności od wyjściowej objętości piersi, operacje taką można przeprowadzić z zachowaniem objętości własnych tkanek (autoaugmentation mastopexy), lub z powiększeniem implantami (mastopexy augmentation).

Redukcja piersi

Redukcja piersi jest operacją, na którą decydują się kobiety z przerostem piersi. Często u takich pacjentek dochodzi do zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie i przewlekłego bólu. Wówczas celem operacji staje się poprawa codziennego funkcjonowania i jakości życia.

Obecnie stosowane techniki operacyjne – w zależności od wyjściowej wielkości piersi – pozwalają na zachowanie czucia w obrębie kompleksu brodawka-otoczka oraz nie pozbawiają szansy na karmienie piersią

w przyszłości. Cięcie umiejscowione jest wokół otoczek, poniżej i w bruździe podpiersiowej (na kształt odwróconej litery „T”)

Copy of Copy of Copy of Copy of Untitled-3.png

Ginekomastia

This is a Paragraph. Click on "Edit Text" or double click on the text box to start editing the content and make sure to add any relevant details or information that you want to share with your visitors.

Untitled design-20.png

Ginekomastia

Niekiedy na operacje piersi decydują się również mężczyźni. Dotyczy

to zwykle sytuacji, w której mamy do czynienia z przerostem gruczołu piersiowego. Ginekomastia jest częstym źródłem kompleksów

i zaburzenia obrazu własnego ciała.

Zabieg ten polega na chirurgicznym usunięciu przerośniętego gruczołu. Niekiedy w trakcie operacji wykonywana jest również liposukcja tej okolicy.

bottom of page